Objekt č. 164, typ A-140N

předchozí objekt  I  zpět  I  mapa  I  další objekt

 

Na jaře 2012 byla prohlídková trasa Klášter obohacena o další objekt - č. 164. Ten měl podle původních představ obdržet podobně jako pevnůstky č. 159, 161 a 162 kamufláž, ale při odstraňování mechu a nánosů zeminy z vnějších stěn byl na levé části týlové stěny objeven maskovací nátěr, pocházející ještě z dob komunistického režimu, kdy bylo opevnění na hranici s Rakouskem a Západním Německem, udržováno v použitelném stavu. Z těchto důvodů byla pevnůstka jen očištěna. (2012)

 

Na týlové straně byl nalezen i celkem zachovaný nápis "Vstup zakázán, nebezpečí úrazu, Vojenská správa", který taktéž pochází z dob komunizmu. Nalezneme ho vpravo vedle vchodu. Byl proveden červenou barvou na bílý podklad. Vlevo od vchodu je pozůstatek již zmíněného maskovacího nátěru. (2012)

 

Detail dochovaného maskovacího nátěru z 80. let, provedeného vodou ředitelnými barvami v odstínech černá (uprostřed), světle zelená (vpravo) a tmavě zelená (vlevo - vlivem povětrnostních podmínek se během let přeměnila v modrou). (2012)